Skip to main content

Co zabrać na dyżur w szpitalu i jak się do niego przygotować – oto kilka wskazówek od praktykujących dyżurujących.

 

Dyżury w szpitalu potrafią być wyjątkowo wymagające zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. To niewątpliwie czas intensywnego działania, niespodziewanych sytuacji i szczególnej koncentracji. Wiele godzin pracy, kontakt z pacjentami i ich rodzinami oraz potrzeba podejmowania szybkich i odpowiedzialnych decyzji – wszystko to wymaga odpowiedniego przygotowania. Jak zatem przygotować się do dyżuru, aby przebiegł sprawnie i komfortowo?

1. Umów się na dyżur próbny

Jeżeli masz możliwość, umów się na dyżur próbny z koleżanką lub kolegą, którzy już dyżurują. Przybliżenie specyfiki pracy i zasad panujących na oddziale z pewnością pozwoli Ci zredukować zbędny stres. Dodatkowo sprawdzisz co warto ze sobą zabrać i będziesz mieć okazję do zadania nurtujących Cię pytań oraz rozwiania wszelkich wątpliwości.

2. Energia w formie posiłków

Pamiętaj, że dyżur to intensywna praca, która wymaga dużo energii. Powinieneś mieć również świadomość, że odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Zadbaj więc o zdrowe posiłki i nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu. Pomiędzy głównymi posiłkami warto mieć zdrowe przekąski jak orzechy, owoce czy jogurty. Staraj się, aby przerwy pomiędzy posiłkami nie były zbyt długie. Często tryb pracy wymusza na nas pełną koncentrację i gotowość przez wiele godzin, ale gdy tylko znajdziesz chwilę, uzupełnij zapasy energii. Pamiętaj również o napojach – woda to podstawa, ale warto zabrać też kawę lub herbatę. Jeśli ktoś spróbuje wyprowadzić Cię z równowagi, herbata z melisą będzie doskonałym rozwiązaniem 😊 Kawa z kolei pomoże zwalczyć chwile zmęczenia.

3. Wygodna i komfortowa odzież medyczna

Wybór odpowiedniej odzieży medycznej to bez wątpienia ważny aspekt. Zdecyduj się na materiały oddychające, które pozwolą Ci czuć się świeżo przez wiele godzin pracy oraz elastyczne, które zapewnią odpowiedni komfort i nie będą ograniczać twoich ruchów. Spodnie medyczne najlepiej na gumce oraz wygodna bluza medyczna z łatwym dostępem do pojemnych kieszeni to podstawa. Konieczność noszenia przy sobie wielu  medycznych ‘gadżetów’ jest nie do uniknięcia, a odpowiednia ilość kieszeni jest kluczowa. Pamiętaj jednak również o tym, że odzież medyczna to także sposób wyrażenia siebie! Wybierz kolor, który Ci odpowiada i w którym czujesz się dobrze. Dyżur to też spotkania z ludźmi. Kto wie kiedy spotkasz miłość swego życia (jeśli już ją poznałaś/eś, w dalszym ciągu nie rezygnuj z dobrego wizerunku).

Bluza medyczna Axis przód granatowa

Bluza medyczna damska VALVA moss green

 

 

 

 

 

 

 

 

4.Wygodne obuwie to podstawa

Wielogodzinne dyżury spędzone na nogach wymagają odpowiedniego obuwia. Postaw na obuwie ortopedyczne, które zapewni Ci wsparcie i pozwoli uniknąć bólu stóp po wielu godzinach ‘biegów’ 😊Najlepiej gdy obuwie wykonane jest z materiałów naturalnych, jest też nieco otwarte, bądź zawiera siatki wentylacyjne, aby uniknąć nadmiernej potliwości stóp.

5. Kosmetyczka z niezbędnikami

Pamiętaj o kosmetyczce z podstawowymi kosmetykami i środkami higieny. Żel do mycia, pasta i szczoteczka do zębów, dezodorant, szczotka do włosów, krem do rąk czy balsam do ust – to tylko niektóre z rzeczy, które warto mieć ze sobą. Wszystko zależy od tego jak długo zostaniesz na swoim stanowisku. Może przyda się również mały ręcznik? Kosmetyczka z niezbędnikami dla Pań z pewnością wymaga większego zaopatrzenia. W praktyce warto zaopatrzyć się w ‘kosmetyczkę dyżurową’, w której wszystkie akcesoria zawsze będą spakowane i na pewno niczego nie zapomnimy.

6. Coś do przebrania

W sytuacjach awaryjnych warto mieć ze sobą ubranie i bieliznę na zmianę. Wypadki chodzą po ludziach, a dodatkowy komplet odzieży może przydać się w kryzysowych sytuacjach. W sezonie jesienno-zimowym kiedy jest nieco chłodniej, warto mieć przy sobie fartuch lub bluzę, którą możemy na siebie narzucić.

7. Kocyk i poduszkę (na wszelki wypadek)

Jeśli będzie Ci dana chwila odpoczynku, warto zabrać ze sobą koc i poduszkę. Czasem jednak szpitale zaopatrują pracowników w takie niespodzianki 😊 Warto regenerować swoje siły kiedy tylko jest taka możliwość.

8. Telefon i ładowarka do telefonu

W dobie smartfonów warto pamiętać nie tylko o telefonie, ale również o ładowarce, aby nie stracić łączności ze światem.

9. Znajdź sojuszników

Nawet doświadczony lekarz, pielęgniarka, diagnosta czy ratownik (długo by wymieniać wszystkie dyżurujące profesje) może czuć się przytłoczony podczas dyżuru. Czasem zwyczajnie trafiają się przypadki rzadkie opisywane jako tzw. ‘jeden na milion’. Dlatego ważne jest, aby znaleźć wsparcie wśród kolegów. Dzielenie się doświadczeniami i radami może być  pomocne w trudnych chwilach.

Podsumowanie

Przygotowanie na dyżur w szpitalu wymaga pełnego zaangażowania i umiejętnego planowania. Pamiętaj, że kluczem jest dbałość o własny komfort i dobre samopoczucie. Zaplanuj  z wyprzedzeniem również pozostałe kwestie (jak posiłki oraz niezbędne akcesoria) i nie zapomnij o odpowiedniej ilości i komforcie snu przed dyżurem. To z pewnością pomoże Ci lepiej koncentrować się na zadaniach i podejmować trafne decyzje. Ponadto wielogodzinny tryb pracy potrafi być bardzo obciążający dla organizmu. Dlatego dbaj o komfort fizyczny i psychiczny, a Twoja praca będzie bardziej efektywna i przyjemna. Kluczowym  aspektem okazuje się również odpowiedni rodzaj ubrania medycznego oraz obuwia. Trudno skupić się na tym co naprawdę ważne, kiedy odczuwamy znaczny dyskomfort. Odzież nie powinna krępować ruchów, a buty nie powinny wymagać stosowania plastrów po ich zdjęciu.

Dyżur medyczny z pewnością jest dużym wyzwaniem, szczególnie dla osób dopiero zaczynających swoją przygodę w tym trybie pracy. Z czasem na pewno dochodzi się do wprawy i stres jest znacznie mniejszy.

Wiemy o tym, że to ciężkie godziny wypełnione napięciem, odpowiedzialnością i stresującymi sytuacjami. Ale dla tych, którzy wybrali zawód medyczny z prawdziwego powołania, to również czas pełen satysfakcji i samorealizacji. Dlaczego? Bo to właśnie w trakcie dyżuru najczęściej dostrzegamy bezpośredni wpływ naszej pracy na życie i zdrowie innych. Właśnie wtedy najpełniej dostrzegamy ideę niesienia pomocy innym.

Jednak kwestia z pewnością nie podlega dyskusji – nie zapominaj o sobie pomagając innym. Wszystkiego najlepszego na dyżurze!