Skip to main content

Spójny wizerunek kliniki sprawia, że wzbudza ona zaufanie i wygląda na miejsce profesjonalne. Żeby go osiągnąć, należy zadbać o wszystko: począwszy od logo i strony internetowej, a skończywszy na uniformach pracowników. Jednakowa odzież medyczna dla zespołu to wyraźny sygnał dla pacjentów i klientów, że w tej placówce dba się o każdy detal, zatem są w naprawdę dobrych rękach! Jaka odzież wybrać do swojej kliniki? Podpowiadamy, czym się kierować.

Spójny wizerunek kliniki – co się na niego składa?

Identyfikacja wizualna to podstawowe narzędzie do budowania tożsamości firmy oraz kształtowania jej świadomości wśród odbiorców. Spójność wizerunku kliniki medycznej albo kliniki medycyny estetycznej jest tak ważna, gdyż:

 • czyni ją rozpoznawalną,
 • kształtuje jej pozytywny obraz w oczach partnerów i klientów, 
 • pozytywnie wpływa na zaufanie oraz lojalność klientów.

W branży medycznej oraz beauty zaufanie klientów jest niezwykle ważne. Wybierając konkretną klinikę, oddają przecież w ręce pracujących tam osób swoje zdrowie i urodę. To dlatego warto dbać o każdy detal, który może wpłynąć na to zaufanie.

Na identyfikację wizualną składają się następujące elementy:

 • logo, które powinno kojarzyć się z branżą i zapadać w pamięć,
 • typografia, czyli charakterystyczna czcionka używana we wszelkich materiałach reklamowych kliniki,
 • kolorystyka, która wzbudza zaufanie i przywodzi na myśl określone wartości – w medycynie najczęściej stosowane barwy to biel, błękit i zieleń.

Identyfikacja wizualna obejmuje stronę internetową, logo, ale także wystrój wnętrza kliniki oraz uniformy pracowników, czyli odzież medyczną. Niespójność któregokolwiek elementu jest widoczna od razu – warto więc poświęcić trochę czasu, by je dopracować. 

Co daje spójna identyfikacja wizualna placówkom medycznym?

Spójna identyfikacja wizualna daje klinice szereg korzyści:

 • kreowanie wizerunku kliniki – pacjenci/klienci kojarzą kolorystykę i logo z konkretną firmą, dlatego zwykle chętniej korzystają z jej usług albo przynajmniej wchodzą na stronę i sprawdzają, jakie usługi oferuje,
 • zwiększanie prestiżu – miejsca, w których wszystkie elementy identyfikacji wizualnej są spójne postrzega się jako profesjonalne i godne zaufania,
 • wyróżnienie na rynku – wszystkie elementy identyfikacji wizualnej pomagają pacjentom identyfikować placówkę i zwiększają jej rozpoznawalność, dzięki czemu jest ona pierwszym wyborem wielu klientów.

Jaką odzież medyczną wybrać do swojej kliniki?

Odzież medyczna powinna pasować do twojej kliniki wizualnie – to oczywiste. Czym jeszcze powinna się wyróżniać?

 • Odzież medyczna musi być wygodna – lekarze, pielęgniarki czy kosmetyczki spędzają w niej wiele godzin. Musi być przewiewna i oddychająca, nie może również ograniczać swobody ruchów. Zabiegi medyczne i kosmetyczne wymagają precyzji i dokładności – taki czynnik jak strój nie może utrudniać ich wykonywania.
 • Ubrania personelu musza być funkcjonalne, a więc wyposażone w kieszenie i wygodnie zapinane
 • Uniformy pracowników kliniki powinny mieć dobrą jakość – są często prane i noszone przez wiele godzin, nie powinny więc tracić fasony czy się rozciągać. Zmechacony, rozciągnięty komplet nie prezentuje się w żadnym stopniu profesjonalnie.
 • Muszą być schludne i estetyczne – to podstawa profesjonalnego wizerunku pracowników. Sukienki nie powinny być zbyt krótkie, spodnie czy koszule za luźne ani ciągnące się po ziemi.

Czy każdy pracownik kliniki powinien mieć taki sam uniform? Niekoniecznie! Odzież medyczną można wybrać innym kluczem – warto jednak, by miały ze sobą coś wspólnego. Może to być krój albo kolor. Mężczyźni mogą mieć więc komplet składający się z bluzy i spodni w kolorze granatowym, zaś panie – sukienkę w takim samym kolorze. Można również postawić na różne kolory, ale zbliżone fasony. Ważne, by personel nie miał przypadkowych ubrań, ale dobrane do siebie i do charakteru kliniki zestawy.

Czy odzież medyczna może być modna?

Profesjonalna odzież medyczna nie musi być nudna. Co więcej, może być modna, a nawet nawiązywać do aktualnych trendów! Czasy, gdy jedyną opcją był biały fartuch już dawno minęły. Dzisiaj do wyboru są nie tylko różne fasony uniformów, ale i rozmaite kolory. W ofercie Medibrand można kupić na przykład koszule i spodnie w odcieniu modnej fuksji, oliwki, mięty czy fioletu. Można więc dopasować kolor uniformów nie tylko do barw przewodnich marki, ale także do trendów. 

Za przykład niech posłuży komplet medyczny w odcieniu miętowym – bluza medyczna Cornea oraz damskie spodnie medyczne Sella. To elegancka, kobieca propozycja uniformu dla kliniki medycznej albo kosmetycznej.

Wśród krojów wybór jest naprawdę duży. Szukając strojów dla swoich pracowników, możesz wybierać pomiędzy pięknymi sukienkami i zestawami ze spodniami dla pań oraz kompletami z bluzą  oraz fartuchami dla panów. Warto dać pracownikom wybór – wówczas będą nie tylko świetnie się prezentować, ale także dobrze czuć w swoim uniformie!